עַל בִּגְלַל - כתבות ופרסומים

עַל בִּגְלַל - כתבות ופרסומים"בגלל" - כתב עת ספרותי עם דגש על שירה / מאת: פרופ' לב חקק, 'מאזנים'.

"
'בגלל' הוא כתב עת ספרותי עם דגש על שירה. מאז 2012 יצאו עשרה גיליונות [הערת המערכת: נכון להיום, 12 גיליונות] של כתב-העת, אותו מלווים כיום קרוב לשלוש מאת יוצרים, ומספרם הולך וגדל. מערכת כתב העת יוזמת מידי פעם מפגשים של קריאת שירה מפרי שירתם של יוצרים אלה..."

"בגלל: כתב עת ספרותי" / מאת: צור ארליך, דצמבר 2014

"
בגלל המצב הלא-קל הנ"ל בכל ופסטיבל שהוא בכלל סקנדל, בגלל השיממון הנפוח והתגרנות הרדיקלית המשמשים בערבוביה בעולם השירה הישראלי, בגלל מה שמספרים השירים דלעיל וגם בגלל הפרוזאיות שהם עצמם משקפים, קמה לפני שנתיים וחצי חבורת "בגלל". מפעלה המרכזי הוא כתב-עת דשן, גדוש שירים משובבים ושווים-לכל-נפש, תרגומי שירה, ציורים ומעט מאמרים וקטעי פרוזה. עיקר קיומו באינטרנט, אך הוא מעוצב ככתב-עת מודפס מפואר, ואף מנפיק למעוניינים גיליונות מודפסים. בהתמדה ובדייקנות ראויים לציון הופיעו כבר עשרה גיליונות..."

"אנחנו כאן בגלל בִּגְלַל" / מאת: יאיר בן-חיים, חדרים, פברואר 2014

"ערב המפגש של החבורה הספרותית 'בגלל' התקיים ביום ה' י"ג באדר א' 13/02/2014 בבית הסופר בתל-אביב. מאחר וכבר הכרתי את פועלם של אנשי מערכת 'בגלל' באתי בידיעה שאמצא שם אוצרות שירה חדשים. ואכן לשמחתי ברובו של הערב זכיתי לשמוע כמה וכמה משוררים ומשוררות שכתיבתם שבתה את תודעתי המייחלת לשירה על בסיס יומי. באתי ואהבתי."


בגלל - מגזין שירה ופרוזה / מאת: ברק ברודו, Techslut, ינואר 2014

"כמו "שוקולד" ו"דיאטה", כתב-העת "בגלל" עשוי להפתיע אתכם – ואפילו לא לקחת עבור זה כסף. פעם משוררים ומשוררות היו הדבר הכי סקסי בעיר, ושיר – גם חסר לחן, תופים ודיסטורשן, כזה שקוראים מתוך דף – היה משונן בעל-פה ומדוקלם על-ידי קהל נלהב. אולם כיום רוב הכותבים עושים זאת למגירה ואתרים כמו במה חדשה או פייסבוק לקהל יעד מצומצם יחסית.
מגזין השירה המקוון "בגלל" שם לו למטרה להגדיל את חשיפת השירה, הפרוזה וכל מיני דברים מעניינים אחרים שניתן לעשות עם השפה העברית, להראות לדוברי השפה שלא רק באנגלית, רוסית, גרמנית ויידיש אפשר לכתוב שירה דגולה, הדבר קרה וקורה גם בעברית."

כתב העת "בִּגְלַל" / מאת: יהודית מליק-שירן, "על הדרך", אוקטובר 2013

"לא תמיד יוצא לי לעיין בהנאה רבה בכתב עת מקוון העשוי לעילא ועילא. כתב עת משובח, עתיר ושופע כתבות מרתקות בתחומים רבים. במשך שבועיים קראתי את הגיליון אחרון ויצאתי ממנו מועשרת ומרותקת. זו יוזמה נפלאה של חברותא ספרותית ששמה לה רעיון ביצועי ואיגדה לתוכו משוררים, סופרים, ציירים ומוזיקאיים. תענוג אמיתי. ממליצה לחבור לכתב העת "בִּגְלַל".

הכתבה התפרסמה בכתב העת "על הדרך" - כתב עת מקוון בנושא ספרות, אמנות ותרבות עכשווית (גיליון 10, עמ' 33).

יום הולדת שנה ל"בגלל" / מראיין: מוטי גרנר, רדיו אורנים, יולי 2013
תשדיר מיוחד לציון שנה לכתב-העת "בגלל".
מראיין: מוטי גרנר, בהשתתפות: אלי בר-יהלום, ניר ארד, נורית צדרבוים.
מתארחים: יוסי גמזו, נירה תובל, טל איפרגן (חלק א'); מיכאל 'טלאש' פרלמוטר, ציפי הראל, ברכה רוזנפלד, חוה-ברכה קורזקובה, אסתר ויתקון, נטליה שחר שלקוב (חלק ב').

האזנה לתשדיר באתר icast:
חלק א' של התשדיר מתאריך 07.07.2013
חלק ב' של התשדיר מתאריך 14.07.2013

יעקב בן יונה מוהליבר / מאת: יוסף כהן-אלרן, "מחלקה ראשונה" 23.10.2012
הסופר, המשורר והעיתונאי יוסף כהן-אלרן מדבר על שיר מאת אלי בר-יהלום שהתפרסם ב"בגלל" מס' 2:
"בר-יהלום אינו רוצה להאריך בנושא השואות הגדולות או הקטנות שהתרגשו בעבר, ומבקש להפנות פניו קדימה, ואם לא את פניו שלו, כפי שמשתמע, אזי לפחות את פני בתו. רוצה לומר, את פניו של הדור הבא...
...האם לא כול יהודי באשר הוא אינו אלא צאצא של יעקב בן יונה מוהליבר ודומיו?"

"בגלל" ו"מקף" / מאת: תקוה וינשטוק, "חדשות בן עזר" מס' 769
תקוה וינשטוק, מוותיקי העתונות העברית, מספרת עלינו:
"מסתבר כי ללא מעט אנשי ספרות, בעיקר משוררים צעירים, לא די בביטאונים הקיימים וגם לא בדפי הספרות בעיתונים. הם שואפים לאתר התבטאות משלהם שיביא את בשורתם לציבור הרחב.
"בגלל" שייך לעידן החדש: הוא אינו מודפס על נייר אלא מופיע באינטרנט, כמו המכתב העיתי של אהוד בן עזר שבו אתם קוראים. כתב עת ללא הוצאות וגם ללא הכנסות. חינמי. אבל יש לו מנויים. וזו הרי כוונת העורכים – להגיע למירב הקוראים. כסף אין עושים משירה, אבל אפשר לעשות לבבות..."


בדיווח המקורי נפלו מספר טעויות, ותקוה וינשטוק ביושרה עיתונאית מתקנת בגיליון 772:
"ברשימה זו על כתב העת "בגלל" חלו כמה טעויות: אלי בר יהלום הוא המרצה במכללת כרמיאל ואלו יוסי רוז'נקו עורך הפטנטים, ולא כפי שנכתב, דיה הוא שם עט של חברת המערכת המופיעה ללא שם משפחה. המשוררת יצרה דמות דמיונית של אמנית נודדת בשם דיה. רוב שיריה ב"בגלל" מורים על השקפת עולמה. סליחה ותודה מראש, תקוה..."
"בגלל" / צוות חדשות בית הסופר, "אגודת הסופרים העברים" 26.8.2012
סיקור ארוע ההשקה של "בגלל" מס' 1 שנערך ב-2 באוגוסט 2012 בבית-הסופר:
"אלי בר יהלום בבית הסופר: "כשאני עומד מול 50 סטודנטים להנדסה, אני שואל מי קורא שירה להנאתו. במקרה הטוב שתי סטודנטיות מרימות יד. לאחת קוראים מרינה ולשניה סבטלנה". ביום חמישי, 2-8-12, נערך בבית הסופר ערב השקה לכתב העת הספרותי החדש "בגלל". אלה היו דבריו של אלי בר-יהלום, מעורכי כתב העת ברב שיח שהתקיים על ידי חבורת "בגלל". במערכת "בגלל" ארבעה יוצרים, אחת מהם אינה חושפת את זהותה..."
בגלל הרוח / מאת: יוסף כהן אלרן, "מחלקה ראשונה" 20.8.2012
יוסף כהן-אלרן סוקר את גיליון "בגלל" מס' 1:
"גיליון ראשון שהפיקה חבורת יוצרים שהלהבה בוערת בתוכם, בני גילים שונים אך שאותו חום מלכד אותם כדי לייסד כתב עת ספרותי חדש הרוצה מאוד לכבד את הכותבים בו, את הכתוב בו ואת אלה הקוראים בו... אין ספק שתוכן החוברת מממש את כוונתם הרצינית, המקצועית, המכבדת של המייסדים את השירה בפרט ואת היצירה הספרותית בכלל, ונראה בעליל שלחבורה הזאת של "בגלל" אכן חברו יוצרים שהאמת הספרותית שלהם בוערת בהם ומוצקה בתוכם..."
בגלל כתב עת לספרות - ערב השקה / מאת: נירה תובל, "אימגו" 26.7.2012
דוברת אגודת הסופרים, נירה תובל, מציגה את הגיליון הראשון של "בגלל":
"בימים אלו (14.7.2012, כ"ד תמוז תשע"ב) ראה אור, בשעה טובה, הגיליון הראשון של "בִּגְלַל" - כתב עת לספרות עם התמקדות מיוחדת בשירה, המופץ חינם בדוא"ל. כתב-העת נוצר במטרה לעניין מחדש את הציבור הישראלי באמנות השירה, ולרענן את תרבות כתיבת השירה העברית. עורכי כתב-העת הם ארבעה משוררים אשר חברו זה לזה על בסיס טעם וחזון משותפים..."   
לקבלת כתב העת
בדוא"ל

להזמנת
גיליונות מודפסים
של כתב העת

משלוח חומרים
לכתב העת

תערוכות בִּגְלַל