מי אנחנו?

מערכת בִּגְלַל:
אלי בר-יהלום

יליד 1968, מרצה באקדמיה ומורה למחוננים. משורר, מלחין, מתרגם מכל מיני שפות לכל מיני שפות אחרות, ובזמנו החופשי סתם חתול.
מוטו: "יֵשׁ אַרְבָּעָה סוּגֵי שִׁירִים, / מֵהֵם שְׁלֹשָׁה מְיֻתָּרִים."
דיה
מנהלת בלוג במערכת "תפוז" המוקדש למשחקי תפקידים, תחביבה מזה 20 שנה. שיריה, ובפרט אלה המתפרסמים ב"בגלל", נכתבים מנקודת מבטה של דמות במשחק בשם דיה, ולכן זהו גם שמה הספרותי. הבלוג השני שלה, "שביל מסע קסום", מתמקד בתחביביה האחרים: קריאה וטיולים ברחבי הארץ. הוציאה לאור ספר שירי ילדים בשם "שלושה ירחים - משירי הפייטנית דיה".
מוטו: "ואם בזמן מסע ארוך, מתיש ומסוכן / עת תתקבצו סביב מדורה על פני אדמת טרשים, / ימתיק שעת מנוחה מופע של רב אמן, / תדעו שאת תכלית חייו הבארד מגשים".
יוסי רוז'נקו

נולד בארץ ב-1979. עוסק למחייתו בעריכת פטנטים. כותב מגיל צעיר. בין השנים 2007-2009 פרסם לראשונה שיריו וסיפוריו באתרו האישי "נחושתיים".
מוטו: "שירה היא מראה לשונית, המעוותת על מנת להציג בצורה הישרה ביותר את המציאות".

ציפי הראל
בעלת תואר ראשון בפילוסופיה ובפסיכולוגיה ותואר שני בסוציולוגיה. מורה, מרצה ועורכת, כותבת פרוזה ושירה.
מוטו: "גַּם בַּשָּׁמַיִם אֶפְשָׁר לָצוּף וּבַמַּיִם לָעוּף".
מיכאל 'טלאש' פרלמוטר

ממייסדי כתב העת ועורך לשעבר. יליד 1983, איש תקשורת מחשבים בעיסוקו. החל לכתוב אחרי שטיל של החיזבאללה החטיא אותו במרחב-זמן. מאז שיריו רודפים את עיקולי המרחב והזמן, והנקודות בהן אלה נפגשים. 

ד"ר נורית צדרבוים
אוצרת תערוכות "בגלל" העולות באתר במקביל ליציאת הגיליונות. יו"ר אנ"י. בעבר ראש המרכז הבין-תחומי ללימודי אמנות במכללת הגליל המערבי. כיום, יועצת אקדמית וראש תחום בישיבה תיכונית לאמנויות ומדעים בקריית-אתא. בנוסף, מרצה, ציירת, מאמנת ומנחת קבוצות; חברה בוועד המנהל של "מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי".

אנשים רבים נוספים נמנים עם הכותבים הנאמנים של "בגלל" ו/או לוקחים חלק בחיי כתב-העת. ביניהם, יוסי גמזו, יואל נץ, נורית יובל, חוה-ברכה קורזקובה, דניאל פידלמן, אסתר ויתקון, אלכסנדר רדובסקי, עצמון יניב, דודי בן-עמי, נורית קרני. רשימה מלאה של כותבי "בגלל" מפורסמת בדף כלל בגלל - אינדקס כותבים.
"בִּגְלַל": השירה והחלום
(כתבת תדמית)


הכל התחיל משיחה בפייסבוק* על ההתדרדרות במעמד השירה בתרבות העברית – אבל, לשם שינוי, לא הסתיים שם. ארבעה אנשים שאוהבים לקרוא ולכתוב שירה החליטו שהחלום שלהם הוא לייסד כתב-עת שיחזיר את השירה למוקד ההתעניינות בישראל – אבל, לשם שינוי, זה לא נגמר רק בחלום. עכשיו, לאחר צאת הגיליון ה-17 של  "בִּגְלַל" (שראה אור ב-11 בדצמבר, 2016), אפשר לומר שדבר משמעותי קרה כאן.

בגיליון ה-17 של כתב העת "בגלל", שנושאו המאגד הוא 'שחור ולבן', מאה שבעים ושניים עמודים, שבהם מיוצגים שבעים ושניים יוצרים משובחים – חלקם משוררים ידועים מזה שנים, וחלקם הובאו לידיעת הציבור על-ידי אנשי "בגלל". דפי הגיליון מהודרים בציוריהם וצילומיהם של עשרים ושמונה  אמנים, רובם ידועים. בכל גיליונות כתב-העת יש ייצוג נרחב לשירה שיש בה גם יופי צורני, לרבות חריזה ומשקל – אך גם לשירה הנכתבת בסגנון חופשי ללא סממנים צורניים: לדברי העורכים, האיכות היא הדבר היחיד שקובע. יש בו מקום של כבוד גם לתרגומים משפות שונות, לשירי ילדים ואף למחזאות, פרוזה קצרה ומאמרים.

נראה ש"בגלל" נעשה שם דבר בסצינה התרבותית הישראלית: כל פעילות, כל פרסום בדף הפייסבוק של המערכת זוכה להדים בין סופרים ומשוררים. גם בזירה הבינלאומית זכה כתב העת למספר סידורי ISBN ואף לערך וויקיפדיה משלו. ייתכן שתורם לכך גם הייחוד הנוסף של כתב-העת: הוא מופק בהתנדבות מלאה ומופץ למנויים ללא כל תשלום.

ארבעת חברי המערכת – אלי בר-יהלום, דיה, ציפי הראל ויוסי רוז'נקו – ויחד איתם האוצרת נורית צדרבוים – משקיעים זמן ומאמץ רב בהפקת כתב-העת מתוך תחושת חזון ושליחות, ולא למען רווח כספי. ניתן לרכוש בתשלום עותק מודפס של כתב העת, אך כדי להנגיש את כתב העת לכלל הציבור, מוציאה המערכת גם עותק של הגיליון בצורת קובץ PDF הנשלח למנויים בדואר אלקטרוני.

האם השירה העברית קמה לתחייה? קשה לומר. אבל חבורת "בגלל", שהפיקה מאז הקמת כתב העת (לפני כמעט ארבע שנים) מעל 2,400 עמודים של איכות ספרותית, ללא ספק פועלת בכיוון הנכון – ועוד היד נטויה.

* לחובבי הכרונולוגיה - השיחה בפייסבוק התרחשה ב-16 במאי 2012. בעקבות שיחה זו, במפגש אישי ב-3 ביוני 2012, קמה חבורת "בִּגְלַל".


   
לקבלת כתב העת
בדוא"ל

להזמנת
גיליונות מודפסים
של כתב העת

משלוח חומרים
לכתב העת

תערוכות בִּגְלַל