בגלל מציגים: תערוכה בנושא חומר ורוח

בגללריה - כל התערוכות

ד"ר נורית צדרבוים / קל וחומר - גוף ונפש

על התערוכה "חומר ורוח"

"כמו שהנר עין האור, כן השכל עין הנפש. וכאשר השמש אור העולם, כן הנפש אור הגוף" (רשב"ג)

פתיחה: כחומר ביד היוצר

בתרבות היהודית בספר בראשית נמצא תיאור בריאת האדם כנאמר "וַיִּיצֶר יְהוָה אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם, עָפָר מִן-הָאֲדָמָה, וַיִּפַּח בְּאַפָּיו, נִשְׁמַת חַיִּים; וַיְהִי הָאָדָם, לְנֶפֶשׁ חַיָּה". פסוק זה מסמן את אחד ממפגשי 'חומר ורוח' המשמעותיים ביותר, הצרובים בזיכרון הקולקטיבי. חומר מן האדמה אשר הופח בו רוח – "נשמת חיים". מקום אחר בתרבות היהודית, בו ניתן למצוא קשר בין יוצר ויצר, רוח וחומר, הוא בפיוט שנחשב לאחד השיאים בתפילת ערבית של יום הכיפורים במסורת האשכנזית:
"כִּי הִנֵּה כַּחֹמֶר בְּיַד הַיּוֹצֵר בִּרְצוֹתוֹ מַרְחִיב וּבִרְצוֹתוֹ מְקַצֵּר כֵּן אֲנַחְנוּ בְיָדְךָ חֶסֶד נוֹצֵר לַבְּרִית הַבֵּט וְאַל תֵּפֶן לַיֵּצֶר".

אחת הדרכים לקריאת בפיוט זה מציג לדבר על עובדת היות האדם עצמו עשוי מחומר, ואת עובדת היותו כחומר ביד יִצרו הוא. משחק המילים יצר/יוצר, מעניק משמעות נוספת לפיוט ומהווה מעין קריאה כפולה: מצד אחד, פונה עם ישראל אל יוצרו ומצד שני פונה האדם, היחיד, אל עצמו, אל יצריו, מזכיר לעצמו להביט אל הברית הכרותה בינו לבין הקב"ה, ולנסות לרומם את החומר אל הרוח, כראוי ליום הכיפורים, יום שהוא מעבר לחומר ואשר בו מגיע האדם לשיאים רוחניים.

חומר או חומריות בתפיסה פילוסופית, על פי משמעות אחת, הוא מונח שמציין את הממשות הנתפסת בחמשת החושים של האדם, כלומר, דבר גשמי. בספרות ההגותית המערבית, מאז העת העתיקה, חומר ורוח מנוגדים זה לזה. גישות מטריאליסטיות מייחסות חשיבות לחומר על פני הרוח, ואילו הדואליזם מייחס חשיבות זהה לשניהם. כלומר, החוקיות השלטת בנפש שונה לחלוטין מהחוקיות הפיסיקלית השלטת בגוף, אך קיים קשר סיבתי ביניהם.

בימי הביניים, הוגים ופילוסופים בני כל הדתות סברו כי החומר והרוח אויבים ומנוגדים. החומר הוא החלק החייתי או "הבהמי" של האדם ומהווה מכשול בדרכו אל שלמותו הרוחנית ואל חיי העולם הבא. טבעו שהוא מציג לאדם פיתויים, מעורר את יצר הרע, ומושך את האדם לדברים אסורים. על האדם להישמר ממערך הפיתויים ולפנות בכל מאודו אל הרוחניות.

בחיבור בין גוף ונפש, הגוף הוא הגשמי/חומרי אשר משמש מקום משכן, מיכל, לנפש. פילוסופים ואנשי מדע עסקו במשך אלפי שנים בחקר ובהבנת הקשר המסתורי בין גוף ונפש, בין גוף האדם והתודעה.

להמשך
האמנים המציגים:
אירית לבאירית לב
ילידת ישראל. סיימה לימודי גרפיקה ב"בצלאל", ולימדה בתל אביב ובירושלים. סיימה לימודי תואר שני בהוראת אמנות באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל שם הייתה מרצה כשנתיים. אצרה והציגה מספר תערוכות באוסטרליה, אנגליה, בלגיה ושוויצריה. במהלך השנים הייתה אוצרת ועורכת כתב עת לאמנות. הדריכה פסול וציור. אירית רושמת, מציירת, מפסלת עם מודלים ויוצקת בברונזה שנים רבות. מאחוריה היסטוריה ארוכה של יצירה והצגה בתערוכות בארץ ובחו"ל. טלפון: 0522385231 ; אתר: WWW.iritlev.com ; דוא"ל: irit@iritlev.com.

הצהרת אמן: כל חייה עוסקת אירית לב בחיפוש אחר ניסוח מחדש של הגוף האנושי. חומר: בעבודות הפיסול המסוגננות ניתן לראות את השפעתו של פול סזאן דרך פירוק הגוף לשלושת היסודות, הדמויות המתוארות מדגישות את נפיחותן בעזרת משחקים של קו ונפח, אור וצל, חלק ומחוספס ומקרינות שלווה ושלמות. רוח: הפיסול הראליסטי מושפע ישרות מתנוחת המודל אופי המודל, ושפת הגוף. הציורים בצבעי אקריליק או מים שופעים צבע ססגוני וחם. הפסלים המוצגים מברונזה. תכשיטי הכסף הפיסולים, נוצרו בהשפעת פסלים, וניתן לענוד או להציג כמיניאטורה.
אילנה גילאילנה גיל
עבודתי מושפעת מנוף ילדותי, מקום הולדתי - טבריה. נופי הילדות הקסומים החיים בחיק הטבע משקפים את יופי הבריאה. מקומות בטבע - שמיים בכלל, שמיים בזריחה, מקווי מים אלה הם מקומות בעלי השראה שיש להם גם מקום בזיכרון של מקום שהוא חלק ממני.

הצהרת אמן: "רוח" היא ביטוי של בריאת היקום וקיומו. "חומר" הדבר הממשי שהוא יסוד קיומו של העולם. רוח וחומר – הם צורות וצבעים שמבטאים את עוצמתו של העולם. הצבע הוא החומר שמבטא את הציור שהוא הרוח כגון רגשות של שמחה, עצב והעצמה אישית. היופי האין סופי שגלום ביסודות הבריאה הם: המים, זרימת הלבה, הקרקע, הסלעים, השמש, הירח, החושך והאור. בציוריי אני מבטאת את יופיו של העולם בהדגש על יסודות הבריאה שהם נוף וטבע, מים, שמיים, חי וצומח.
אורית מרטיןאורית מרטין
אמנית ירושלמית. יוצרת אמנות דיגיטלית בנושאים רוחניים המתייחסים לקבלה, חסידות ומדיטציה יהודית. היצירות באתר: http://my.misgeret.co.il/oritmartin/PicWhatNew.php; מאמרים שעוסקים בנושאים דומים ניתן לקרוא באתר: www.pnima.org; דוא"ל: orit-26@netvision.net.il

הצהרת אמן: היצירות נעשו בטכניקה מעורבת של שילוב צלומים וציור בתוכנות מתקדמות, הדפסה על קנבס וציור בצבע אקריליק על הקנבס. כל היצירה שלי עוסקת בקשר בין חומר ורוח – בנסיון של הרוח לפרוץ את גבולות החומר, ולעלות לעולם רוחני גבוה, טהור ומקודש.
אורי בית אוראורי בית אור
כפר-סבא וחזור. נח"ל, צנחנים, כ-50 שנה בקיבוץ בנגב. עבד בחקלאות, תפקידים בקהילה, בנגב, בתנועה הקיבוצית, במערכות אזוריות, באקדמיה, בפרויקטי מפעל הפיס. בוגר מכללה לחינוך, אונ'יברסיטת תל אביב (מדעי עבודה, פילוסופיה, סוציולוגיה). ד"ר באונ' המדינה בפנסילבניה. הקים מכללת ספיר ועמד בראשה. ביצע בה פעילויות טכניות ותפקידי מינהל ואקדמיה. לימד באוניברסיטת בן גוריון ובמכללה לחינוך בבאר שבע. פעיל בארגוני אמנים בתנועה הקיבוצית, בנגב, בבאר שבע, בכפר סבא. מילדותו, מצייר ומציג בתערוכות רבות בארץ. כותב שירה, פרוזה, עיון וגו'.

הצהרת אמן: אמנות פלסטית היא השראת רוח על חומר. נוטים להציג חומר ורוח כניגודים. לא מדויק. צורה היא מהות רוחנית. כשלעצמה, זו מהות חסרת קונקרטיות. במציאותנו הלא-פילוסופית, אין חומר בלי רוח, חומר בלי צורה. התערבות אנושית מעצבת חומר, עד היותו למציאות, זו שמעבר למצוי. זו יצירה פלסטית. צורה-רוח משתמשות בחומר. שיזור חומר ורוח, זהו עיקרה. כך, לגבי מציאויות, כך לגבי צורות ותבניות בטבע, כך לגבי שיזור מאפיינים ודרכים ליצירה ובתוכהה. ברוח זו, אני משתמש בכל טכנולוגיה שנוחה לי ולציור, ובכל חומר שגרתי ולא- שנמצא לי. אני עשיר בחסרים שמעשירים את ציוריי. ממציאות כלשהי, אני מפליג למחוזות- רצוני שלטעמי. אני טובע אותם בחומרים עד להיותם ציור שלי ממני, שמשתמש בי כחומר.
דליה שגבדליה שגב
ילידת שנת 1961, ישראל. בוגרת האקדמיה לאמנות "בצלאל" 1983-88. חברה ב"אימפקט", אגודת האמנים הפלסטיים בישראל משנת 1989 מלמדת באוניברסיטה העממית בירושלים. מגוון קורסים ברישום וצבע. 2012 - פעילה בהנהלת גלריה אנטיאה בירושלים. ניתן לבקר בסטודיו שלי ולפרטים נוספים ניתן לפנות אלי בטלפון: 02-6729260 , 050-7970117 ; אתר: furmansegev@gmail.com.
דינה לוזון זייפרדינה לוזון זייפר
אני אמנית רב תחומית, יוצרת בשמן, אקריליק, פיסול ועוד. נשואה+ילדים ונכדים. חברה באיגוד האמנים של ת"א ושל אשקלון. הצגתי בתערוכות יחיד במוזיאון החאן באשקלון, בית עלי באשקלון, במרכז הכנסים באשקלון ובית רובינשטיין בת"א - עם האוצרת לורי פשניצה, וכן בתערוכות קבוצתיות רבות. אני מפונה מניסנית, גרה היום באשקלון. נייד:0523-599281 ; דוא"ל: zidina@walla.com.

הצהרת אמן: 4 ציורים של "עבדות" - אנשים הכלואים באבנים כמו העבדים הכלואים בעבדות ולא יכולים להשתחרר כי העבדות סוגרת עליהם. ציור נוסף - "אקסטזה רוחנית" – בשמחת תורה כולם יוצאים עם ספרי התורה שלהם ורוקדים. ציור נוסף "השופר" המזכיר לשומעיו את דבר האלוהים.
אשר גיבלאשר גיבל
התחלתי לצלם מתחילת שנות ה-70, כאשר המצלמה הראשונה שרכשתי היתה רוליפלקס 6 על 6. רוב הצילומים צילמתי בשחור לבן, באמצע שנות ה-70 צילמתי בעיקר בתל אביב ובירושלים - שם למדתי גם צילום במכללת הדסה, ב-2009 הצגתי תערוכת יחיד במוזיאון בית התנ"ך כ-60 עבודות בנושא תל אביב על שכונותיה, חלק קטן מהעבודות מוצגות כאן, ב-1996 אובחנתי כחולה פרקינסון, ובתערוכה של 13 אמנים חולי פרקינסון זכתה תמונה שלי לשמש כתמונת נושא לתערוכה, שם התערוכה היה "ללכת רגלי - לעוף" (מילות שיר של חולה פרקינסון). לפני יותר משנה הצטרפתי לאגודת אמני כפר סבא, שכרגע עומדת לקבל מעמד של עמותה, בשבוע הבא של שבועות אציג כחלק מקבוצה שלוש עבודות בגלריית האגם בפארק רעננה.

הצהרת אמן: ניצחון הרוח על החומר ורוח המקום.
אריה רובינוביץאריה רובינוביץ
לאחר למעלה מעשרים שנות שרות במערכת הביטחון ולמעלה מעשר שנים במערכת החינוך הוצתו מחדש אהבות ילדותי, הכתיבה והציור. במהלך שיטוטי בעולם אני מרבה לרשום ולכתוב ולימים עברתי גם לצייר בצבע, מתווים שנעשים באקריליק וברובם עוסקים בנופי הטבע עם הפרשנות הבלתי מרוסנת שלי. מזה שנים אני אוצר תערוכות בקריות שליד חיפה ובבית האמנים החיפאי (שם כיהנתי גם כיו"ר). מפרסם באתרי האינטרנט שירים וצילומים ובעבר אף סיקרתי תערוכות. אתר: www.arierub.com דוא"ל: arieatara@gmail.com ; טלפון: 0546520959.

הצהרת אמן: כאשר נחשפתי לראשונה לנושא ועל רקע העובדה שעסקתי בעבר בחקר השואה התחברתי אינטואיטיבית לביטוי - "ניצחון הרוח על החומר", במובן אחר זה חיבר אותי למקורות ולבריאת האדם אשר האלוהים הפיח בו רוח חיים. הרוח והחומר הם מאבני היסוד של חיינו, במובנם הפשטני והמטפורי. בתחום השירה מסמלת בעבורי הרוח את המוזה וחומרי הבניין הן הרעיונות ודרך התגבשותן לכדי יצירה. באיורים אני עושה שימוש ברישומי דיו, ציורי אקריליק ובצילומים.
אסתר בכראסתר בכר
אמנית בתחום הפיסול והציור, חברה באגודת הציירים והפסלים בא"י, בוגרת המכון לאמנות פלסטית בת-ים, לימודי תעודה 4 שנים, במספר ספרי אמנים, ספר הו מאמא מוזיאון ר"ג, מתועדת בסרט וידאו מוזיאון ישראל, 10 תערוכות יחיד, כ-40 תערוכות קבוצתיות, מוזיאון לאמנות עכשיות ר"ג, אוצר אהרונסון, מוזיאון לאמנות גרמלדי ניס צרפת, מוזיאון דה וינצי מילאנו, השתתפתי בכמה פרויקטים: תפוז, הפעמון, נערה, שש-בש וושינגטון ארה"ב, עבודותי נמצאות בגלריה אספנות בנק לאומי ת"א, בנק הפועלים, המלחמה באיידס.

הצהרת אמן: כאמנית מתעסקת בגוף ובנוף, בגוף האשה במיוחד במהות הפנימית והחיצונית הגשמי והרוחני, הן בפיסול ובציור, עובדת עם מודלים בסטודיו שלי, לעתים כשהעבודה גמורה אני כבר לא שם, עוטפת מחדש בקו מעין חוט דמיוני בצבע, ובונה את השרירים והמעטפת כשכל פעם התוצאה שונה והחיפוש לא תם. החוט הדמיוני העוטף בעצם נמשל לעור העוטף אותנו אבל עדיין רואים לתוכו.
אירית סלעאירית סלע
בת 62, ילידת תל אביב, אוהבת העיר והארץ. מצלמת מגיל צעיר, אוהבת לתעד אירועים, מוכרת בין חברי כמצלמת להנאתי ולהנאתם. רואה עצמי כ"צלמת פייסבוק" מקום נהדר להעלות צילומים, להכיר צלמים נוספים ולהחליף תגובות חוויות וידע. אחות פנסיונרית, הייתי אחות חדר מיון 35 שנים וגידלתי לבדי שני ילדים, כלבים וחתולים. עקב מחלת הפיברומיאלגיה ממנה אני סובלת איזור הצילומים שלי די מצומצם, הירקון הוא "שדה הצילום" הנהדר שלי, עבורי הצילום הוא מזור.

הצהרת אמן: צילומים מנהר הירקון העובר ברחוב המקביל לביתי. מי הירקון הם החומר המונע על ידי הרוח בצילומי. צולם במצלמה דיגיטלית בשעות יום משתנות.
נאטור נאטורנאטור נאטור
צייר (1964) תושב דליית אל כרמל. חובב סיור וצילום בטבע, דור שני באמנות ותלמידו של ד"ר צביקה ישראל ז"ל, חבר בקבוצת אמני ישראל מתאגדים, חבר באגודת האמנים בחיפה והצפון וזוכה בפרס על שם הרמן שטרוק מטעם עיריית חיפה. ערכתי כעשרה תערוכות יחיד והייתי שותף לתערוכות קבוצתיות רבות, חלקן בחו"ל. ניתן לראות עבודות נוספות באתר 'גלרינה' ובפייסבוק: natour natour, דוא"ל: natourn371@gmail.com.

הצהרת אמן: האדם ברוח זמננו הפך לצרכן לא חכם וכך גם גובר תהליך ייצור הזבל והאשפה, בעבר היינו צנועים ברוחנו ובצרכים החומריים שלנו. מנגד וכרוחי יצרתי עבודות שכולן בנויות מאוסף וניצול צבעים תעשייתיים, מסגרות ופלטות עץ לא שימושיים, דרכם יצרתי אלמנטים המכוונים לרוח הזמן שעבר, רוח זמן של פשטות וצניעות בצריכה ובצרכים. ספיגת הצבעים בעץ הלא מטופל שירת את המטרה, ייצר אוטנטיות להוויה כפרית, תאם את האובייקטים שציירתי ושכיוונתי לעברם ואלו מחזירים אותנו לזיכרונות ולרוח הזמן הפשטני והצנוע שהיה.
מירב אלימלך שרמירב אלימלך שר
ילידת 1976. B.F.A - בצלאל במחלקת אמנות 2004. בתום הלימודים המשכתי למסלול של תואר שני בטיפול באמנות. לפני כשנתיים התוודעתי למדיה של ציור על זכוכית ומאז נכנסתי לפעילות מלאה בסטודיו שלי בו אני חוקרת טכנולוגיות, מפתחת שיטות ואת השפה שלי במדיה. אציין כי ציור על זכוכית כורך בתוכו הכנת הצבע מאבקה ושרפת הזכוכית בטמפרטורה גבוהה, בתנור מיועד. בתהליך זה, הצבע הופך להיות חלק אינטגראלי מהזכוכית. העבודה שלי בסטודיו מובלת על ידי תהליכים השואפים להעלות דימויים פנימיים, לא מודעים. דוא"ל: meiravvv76@yahoo.com ; תיק עבודות: http://meiravsher.dunked.com ; טל 052-3318499.

הצהרת אמן: מעניין שלעיתים דווקא הדבר שכורך בתוכו גבולות, גבולות החומר, הוא זה שבסופו של דבר מאפשר לאנרגיה הכול כך אמורפית, מתפרצת וחסרת גבולות להתממש. לנסות ולהכיר באנרגיה זו עשוי לערער את כל תפיסות העולם, את כל תפיסת העצמי. ניסיון זה מאמת ומכריח את האדם להיות מסוגל לסבול את הלא ידוע. ואז מגיע החומר. הציור. הצבעים, הפעולה .. הגוף שנענה לרוח הפנימית ומאפשר לתנועה לזרום בתוכו. החומר הוא קודם כל הגוף. וכשהגוף נוכח וזורם חומרי היצירה מבססים את מעמדם כעד. כעדות ברורה פורחת ,מקסימה ושמחה למה שברור כבר מבפנים. כשאנו עוד לא מקבלים את עצמנו.. יהיו שם החומרים שיעשו זאת באהבה , רוך ואמונה. אמונה מהסוג שמחזיקה האם נוכח ייסורי הגדילה של ילדה. אמונה שהכול יהיה בסדר. האמנות נוצרת ונושאת על כנפיה את התמורה.
מידד גוטליבמידד גוטליב
נולדתי בירושלים 1950, היום אני מתגורר בתל אביב. לאחר שלושים שנים שבהן הייתי מנהל כספים בחברות גדולות, עשיתי שינוי בחיי ופניתי לעסוק במדעי הרוח. בשנה שעברה סיימתי את הלימודים לתעודת הוראה במסלול של הסבת אקדמאים להוראת היסטוריה, והשנה התחלתי ללמוד ל- MA בהוראה רב תחומית במדעי הרוח. מזה עשרות שנים שאני עוסק בצילום.

הצהרת אמן: אני ניגש לנושא חומר ורוח מהכיוון של המפגש החומר לרח האדם.
יעקב פורתיעקב פורת
יליד פולין, חי בישראל מגיל 14. לימודים: מוסיקה ונגינה בכינור בקונסרבטוריון "שולמית" בתל אביב. תואר ראשון בספרות עברית ובמקרא ותואר שני ב"תורת הספרות הכללית - שניהם באוניברסיטת תל-אביב. לימודי ציור והדפס אמנותי ב"מכון אבני" בתל אביב. לימד במשך שנים ספרות ומקרא בבית ספר תיכון. המוסיקה, הספרות והציור - כל אחד מהם בנפרד וכולם יחד ובהפריה הדדית בלתי נמנעת - הם עיקרי עיסוקו מאז ועד עכשיו. "יעקב פורת מתאפיין בחיפושיו אחר צורות הבעה שונות" [פרופ' נורית גוברין]. אתר: www.artporat.com.

הצהרת אמן: ההדפסים המצורפים (טכניקה מעורבת על בד), שייכים לסדרה בת 37 עבודות שנוצרו במהלך שנת 2014. שמה של הסדרה "בין האור ובין החושך" – ובמבט לאחור, יכולתי לכנותה גם "בין חמור ורוח"... שכן יש בהן (בכל עבודות הסדרה) אור, חושך ומה שביניהם, כמו גם חומר ורוח (ומה שביניהם). באשר לטכניקה: יש בכל אחת מן העבודות שילוב בין אחדים מציוריי הקיימים [שנוצרו בטכניקות שונות: ציורי שמן, רישומים וכיוצא באלה] ש"שוזרו" בעבודות-מחשב.
יהושע רוהיהושע רוה

יליד תל אביב, כיום תושב גדרה. פנסיונר. צלם חובב מזה עשרות שנים. פעיל במועדון צילום גדרה.

הצהרת אמן: החומר והרוח חיים זה לצד זה. החומר הוא המקור לרוח. אם אין קמח אין תורה ואם אין חומר הרוח אינה נושבת – לטוב או לרע. אין קשר לכמות או לאיכות. בכל מקרה התהליך נוצר והזיקה בין השניים מתקיימת. לעיתים לזמן קצר עד שהחומר מתכלה ולעיתים לזמן בלתי מוגבל, עד סוף כלשהו, או חידוש או שינוי המבטלים את הקודם. הדת מביאה רוח. המוחשי בדת הם התפילה והחומר. ביהדות המוחשי הם גם ספרי התפילה, התורה והלימוד, התפילין, הטלית, כיסוי הראש וכל חפצי הקודש והמסורת. ישנם כאלה עם חומר בלבד וללא רוח וישנם עם מעט חומר אך עשירים ברוח.
ורד נבוןורד נבון
צלמת ומעצבת גרפית בעיסוקי, סיימתי תואר ראשון בקולנוע באוניברסיטת תל אביב, ולימודי צילום ב"מרכז הבינלאומי לצילום" בניו יורק. מתגוררת ויוצרת ביפו.

הצהרת אמן: אני אוהבת לצלם דמויות מוצללות - "צֵל" ו" צֶלֶם" - קשורים זה בזה, החומר מכיל את הרוח, והרוח נוצרת בחומר. יש משהו בצמצום ובהשטחה של הדמות, ולעיתים בטשטוש התנועה, שמאפשר התבוננות במהות הפנימית שלה. בתוך כך מונצח רגע זמני וחולף על רקע "תפאורה" קבועה, מעין מחזה רגעי, נקודת מפגש בין חומר ורוח שהמצלמה קולטת בשבריר של שניה. טכניקה: צילום דיגיטלי.
רינה רינגרינה רינג
בוגרת לימודי גרפיקה בטכניון, אמנות והוראת אמנות בסמינר אורנים, לימודי חלקיים בבית ספר לאחיות. בוגרת לימודי ציור באוניברסיטת חיפה (לימודי חוץ) ובמכללת הגליל המערבי בהדרכת האמן דורון בר אדון. מנהלת סטודיו פרטי שאותו היא מתארת 'מעבדה', לתחריט והדפס. מלמדת אמנות, ציור והדפס בסטודיו. השתתפה בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל - יחיד וקבוצתיות.

הצהרת אמן: רוח וחומר חוברים ליצירה. בטכניקת ה-קולוגרף. אני משתמשת בחומר כדי להביעה את מצב הרוח שלי. יוצרת נופים שהם אוירה ולא מראות מהטבע. נופים פנימיים.שהם פרי הרוח שלי. קולוגרף הוא סוג של הדפס מחומרים שונים שמודבקים על קרטון ועוברים עיבוד אמנותי. נוצר תבליט אותו אני מעבירה באמצעות מכבש לנייר מיוחד. משתמשת בצבעי דפוס ושמן.
רחל טוקר שיינסרחל טוקר שיינס
עובדת באוניברסיטת תל אביב, גרפיקאית, מטפלת הוליסטית ואמנית רב תחומית. השתלמות בציור ורישום - מתפרשת על פני מגוון תחומים: כתיבה, ויטראז'ים, ציור, רישום ושילוב אמנויות. חוט השני העובר בין היצירות – חקירה מתמדת ושאיפה לאיזון ולשילוב בין החומר לרוח, בין הגוף לנפש, בין הגברי לנשי, בין החושך לאור, בין אמא אדמה לאבא שמים ובין מה שביניהם. מייל: tokerit@gmail.com דף אמן בפייסבוק: https://www.facebook.com/pages/Rachel-Tucker-Shynes-My-Art/498030293573291.

הצהרת אמן: לתערוכה זו בחרתי לשלוח ציורי אקריליק טכניקות עבודה שונות, צביעה בידיים ובמכחול. הדמויות והמצבים נוגעים במכלול השלם העוטף אותנו. חיבור לאמא אדמה לשפע ולחומר ומצד שני חיבור ואיזון לנשגב, לשמים ולעולם הרוח ע"י ביטוי ברישום ובצבע. מציאות וחוסר ודאות, הזיה ורצינות חלום ואשליה תקווה ואכזבה. הרגלים נטועות בקרקע הראש בעננים. אלה הם חיי לאלוהים פתרונים.
רדואן מנצוררדואן מנצור
חי ונושם את האמנות מזה כמה עשורים, עבורי האמנות תהליך חיפוש, היא אהבה ושפה אנושית אונברסאלית, היא פונקציה של חשיבה, רגש, סביבה ומה שבניהם. השתתפתי בתערוכות רבות: אישיות, קבוצתיות ובינלאומיות, בארץ ובחו"ל. חבר באגודת האמנים, ב-"אמני ישראל מתאגדים", חבר ומייסד פורום "יחד" לאמנות ועוד. יצירותיי מאופיינות בציורים בצבעי שמן, אקריליק וטכניקות מעורבות, אפסטראקטים לרוב. ציירתי בארץ ובחו"ל והייתי שותף לסדנאות אמנות מקרבות בין אנשים ועמים וחברתי בין שיר לציור בהזדמנויות שונות.

הצהרת אמן: היצירות שלי הן בצבעי שמן ,אקרילי או טכניקה מעורבת או אישית על גבי קנבס בתערוכה זו חומר ורוח בא לידי ביטוי ביצרותי בתנודתיות המתמשכת בין הגשמי והמטאפיזיקלי במעין גאות ושפל בין המצוי לרצוי, בין החושים והתחושות לבין הנפש והרוחניות, בין מאור העיניים במובן הפשטני לבין מאור הלב והנפש העמוקים יותר. בין המגע והחושים לבין הרוח ומה שמעבר למוחשי. בחינת ולימוד מה מסתתר מאחורי הנראה והגשמי במעין חיפוש אחר הבנת ההבטים המטאפיזיקלי של החומרים הגשמיים בצבעים, בצורות ובשילוב ביניהם, בתנודתיות מקשרת ומחברת בין הנודע והלא נודע.
פנינה גרוישטרןפנינה גרוישטרן
ילידת הארץ, תושבת הרצליה, גרושה ואם לבן . התחלתי לצלם בגיל 18 ולאחר שירות רב שנים בשירות המדינה, החלטתי להפוך את הצילום לעיסוק עיקרי. בלימודי צילום מיקדתי את לימודי בצילום אמנותי של פורטרטים ואני מתמקדת בפורטרט עצמי תוך מבט מקרוב, מבליטה אלמנטים, תחושות והבעות. ברקע היכרות בת שנים עם חומרים שונים. אני בעלת תואר ראשון במדעי חברה ורוח ותואר שני במינהל עסקים. לימודי צילום בטכניון וקורסים ייעודיים. החל משנת 2012 חברה בארגון אמני הרצליה. הצגתי עד כה ב-8 תערוכות קבוציות במסגרתו ובמסגרות אחרות. טלפון: 050-7670860 ; אתר: www.inmyzoom.com.

סיגל מאורסיגל מאור
תואר ראשון באמנות יצירה ופילוסופיה באוניברסיטת חיפה. תואר שני במחלקה לתולדות האמנות ואוצרות, אוניברסיטת הנגב, בן גוריון. עובדת כמדריכה במוזיאון אשדוד ע"ש קורין ממן, מנחה סדנאות יצירה בדגש על חשיבה ירוקה. יוצרת באמנות פלאסטית, בטכניקה מעורבת. חברה באגודת אמני אשדוד. משתתפת בתערוכות קבוצתיות.

הצהרת אמן: השפה - היא בעיני נקודת החיבור וההשקה של חומר לרוח. לא בכדי פירוש נוסף למילה 'שפה' הוא גבול או קצה, (כמו שפת הים, או שפת הבגד, וכד'), הגבול בו שתי מהויות נבדלות נפגשות ומתחברות. השפה היא הגבול בו חומר ורוח מתערבבים ומשפיעים זה על זה. זרם של תודעה בצורת מחשבה יורד ומתכנס לתוך מוחו של האדם, ומתחיל להשפיע גם על החומר עצמו, על הפעילות הכימית והפיזית, ואח"כ על עולם המעשה, ומשם עולה המחשבה בחזרה למעלה בצורת תפילה. ביצירתי אני אוהבת להשתמש בחומרים שהיו חפץ גשמי- חומר, ושינו צורתם לדימוי אמנתי המבטא רעיון רוחני, כמו למשל המילה 'כלי', המבטאת גם חפץ גשמי וגם כלי מחשבה רוחניים.
נורית צדרבויםנורית צדרבוים

ד"ר - יוצרת וחוקרת בינתחומית. אמנית פעילה, משוררת, אוצרת, חוקרת, יועצת אמנות, מרצה, כותבת. מנחת קבוצות ומאמנת NLP. בעבר, ראש המרכז הבינתחומי ללימודי אמנות במכללת הגליל המערבי. הצגתי בעשרות תערוכות יחיד וקבוצתיות, השתתפתי בפרויקטים סביבתיים בארץ ובחו"ל. יועצת אקדמית בישיבה תיכונית ובית ספר ניסויי לאמנויות ומדעים- 'סטודיו תורני', ומשמשת שם כראש תחום. מנהלת סטודיו פרטי. חברה באגודות אמנים, ומשמשת בתפקיד יו"ר אנ"י (איגוד נשים יוצרות ישראל).

הצהרת אמן: גוף העבודות שמוצגות כאן מבוססות על שימוש ממשי בחומרים, שילוב חומרים פיזיים בעבודת ציור, אשר הופכות את הציור ל'אובייקט'. אובייקט אשר בשפת האמנות נקרא גם אסמבלאז' בשל שימוש ושילוב חומרים. החומרים/חפצים המשולבים בגוף ציוריי הופכים להיות חלק מהאמירה כשהם נושאים אתם את זיכרונות העבר שלהם (מה שהם היו) ואת מה שהפכו להיות. החומר ביצירתי הנו מרכיב מאד משמעותי אשר מעבר להיותו חומר פיזי אשר מאפשר לי להשלים את היצירה, הוא חומר שהופך להיות דימוי וסמל ומביא עמו משמעויות עומק, כלומר נושא בגופו ממש את רוח היצירה ואת תכניה. לפיכך, אני קוראת לעבודות אלה 'דיוקן או- בייקט' ומתכוונת לומר שהאובייקט/חומר שנמצא ביצירה גם הוא דיוקן.
להוספת תגובות ורשמים מהתערוכה אמן אורח: אורי בית אור
שאר רוח
מבנים באמצע תהליך

מלאך בהפסקה
פריחה בחלוני
 
כמו שזה נראה
עמודי מבוכה
עוף החול
עמודי חוכמה
סביבה ובית
 

שברים
לקוד קידה
רד הלילה

 

יחד מגולף
חורף
מבוכות בחלונות

הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 ציור

אסתר בכר
אסתר בכר
אסתר בכר

 

דליה שגב
אלה
דליה שגב
מדברת עם הרוח
דליה שגב
דמות בנוף

 

רדואן מנצור
חלונות
רדואן מנצור
מעמקים
רדואן מנצור

 

דינה לוזון זייפר
אנשים מצוירים באבן
דינה לוזון זייפר
אנשים מצוירים באבן
דינה לוזון זייפר
אנשים מצוירים באבן

 

אורית מרטין
שפע
אורית מרטין
זרימת החיים
אורית מרטין
תובנה

 
רחל טוקר שיינס
מקלעת שמש
רחל טוקר שיינס
אור עליון
רחל טוקר שיינס
תפילה
רחל טוקר שיינס
אנרגיית ריפוי
רחל טוקר שיינס
אנרגיה מתפרצת
 

אירית לב
חלומות
אירית לב
על בד פרחוני
אירית לב
טיפה בים

 

אילנה גיל
מעמקים
אילנה גיל
הסנה הבוער
אילנה גיל
ים מול שמיים

הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 שילוב חומרים
סיגל מאור
אדם
סיגל מאור
כלים מכלים
סיגל מאור
כלים מכלים
סיגל מאור
כלים מכלים
סיגל מאור
אדמה
 
נורית צדרבוים
אדריכלות פנים בדלות החומר
נורית צדרבוים
דיוכד
נורית צדרבוים
עיצוב פנים בדלות החומר
נורית צדרבוים
כד וחומר
נורית צדרבוים
שלם
 
רינה רינג
רינה רינג

רינה רינג
רינה רינג
 
נאטור נאטור
ללא כותרת
נאטור נאטור
חלון זמן

נאטור נאטור
כד ענק
נאטור נאטור
מים צוננים
 

יעקב פורת
בין האור ובין החושך
יעקב פורת
בין האור ובין החושך
יעקב פורת
בין האור ובין החושך

 
מירב אלימלך שר
מירב אלימלך שר
השתנות
מירב אלימלך שר
בריאה
מירב אלימלך שר
השראה
מירב אלימלך שר
תאווה
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


 צילום

אשר גיבל
הקץ לקביים
אשר גיבל
למרות כפיפות הגב
אשר גיבל
דיוקני בשביל הטייסים

 

ורד נבון
ורד נבון
ורד נבון

 

יהושע רווה
יהושע רווה
יהושע רווה

 

מידד גוטליב
אבנים ספוגות בדמעות
מידד גוטליב
קודש וחול
מידד גוטליב
פר האבן-התגלמות וישנו האלהי

 
אירית סלע
מקצב הרוח במים
אירית סלע
מקצב הרוח במים
אירית סלע
מקצב הרוח במים
אירית סלע
מקצב הרוח במים
אירית סלע
מקצב הרוח במים
 

פנינה גרוישטרן
רוח כוח
פנינה גרוישטרן
בטיפול
פנינה גרוישטרן
מדברת לקירות

 


אריה רובינוביץ
תעתועי הרוח בחומר


 


אריה רובינוביץ
תעתועי הרוח בחומר


הוסף תגובה  |  לראש הדף  

מעלה חרס על קו התפר – נורית צדרבוים

לצקת רוח אל חומר קיים, להפוך את האובייקט לסמל, להשתמש בחומרים ולהפוך בהם עדי שיישארו להיות מה שהם עצמם ובו בזמן יהיו גם הדבר האחר. החומר הקיים, הופך להיות חומר ליצירה, ולאחר מכן ביצירה הוא מכיל את רוח הדברים ואת רוח היוצר.
הסרטונים מתארים חלקים שונים מתוך הצירה (אשר מוצגת בתערוכה), בתהליכי צילום שהם סוג של פירוק והרכבה. כל תהליך של פירוק מציג את החומר כאופציה נוספת, עוד זווית להתבוננות, עוד משהו שהחומר נושא עמו כרוח בכנפיו. הספור החזותי של החומר הגשמי בתנועה – רוח הדברים.

דיוקן ע. - על קו התפרמעלה חרס
 
הוסף תגובה  |  לראש הדף  


לראש הדף